Wykończenie pod klucz – co to znaczy? Na co zwrócić uwagę decydując się na usługę wykańczania mieszkań i czego oczekiwać od usługi „pod klucz”?

Nabywcy nowych mieszkań lub osoby poszukujące firm remontowych z pewnością spotkali się z terminem „mieszkanie pod klucz”. Odciążenie z obowiązku nadzorowania wszystkich prac związanych z wykończeniem wnętrza brzmi kusząco i pozornie wydawać mogłoby się, że określenie oddaje w istocie zakres świadczonej usługi, której powinniśmy oczekiwać. Czy faktycznie tak jest?

Jak interpretować hasło „pod klucz”?

Przeprowadziliśmy bilans ofert kilkunastu firm proponujących opcję „pod klucz”, w tym również największych przedsiębiorstw na rynku. Analiza polegała na sprawdzeniu ofert oraz indywidualnych rozmowach z wykonawcami. Zdecydowana większość z nich wykańcza mieszkania albo według tzw. pakietów wykończeniowych, albo są to po prostu firmy remontowe, które prowadzą pełen zakres prac wykończeniowych. Jednak w mieszkaniach, które przekazują klientowi nie da się zamieszkać, bo przykładowo nie ma w nich w ogóle mebli.

„Wchodzisz i mieszkasz” czyli jak rozumiemy termin „pod klucz” w SaniWell

W SaniWell „pod klucz” znaczy mieszkanie wykończone w taki sposób, że można w nim od razu zamieszkać. Oddajemy klientom mieszkanie zaprojektowane, wykończone i w pełni umeblowane, wyposażone w produkty łazienkowe, drzwi, podłogi, meble kuchenne i sprzęty AGD, meble na wymiar i gotowe, łóżko, sofę, stół, ale również oświetlenie, klimatyzację czy zasłony w oknach. W mieszkaniach urządzonym pod klucz ma być wszystko. 

Określenie „pod klucz” jest łatwe do zapamiętania- w krótki sposób informuje o tym, czym się zajmujemy. Nie ma też innego celnego i szeroko znanego określenia, które w tak jednoznaczny sposób określa zakres takich prac. Można więc przyjąć, że używanie tego określenia przez firmy, które de facto takiej usługi nie świadczą, jest wynikiem braku precyzyjnych określeń, które różnicowałyby zakres prac, poziom kompleksowości i zakres wykończenia mieszkania. Można więc przyjąć, że zarówno deweloperzy używający tego określenia w swoich materiałach reklamowych, jak i firmy remontowe i wykończeniowe, posługujące się tym zwrotem do określenia zakresu swoich prac, używają go albo nieświadomie, albo z braku innych dokładniejszych określeń, albo wreszcie wręcz przeciwnie: świadomie nadużywają terminu, aby pokazać więcej, niż faktycznie są w stanie wykonać.

Naszą kompleksową usługę wykończenia mieszkania pod klucz nazywamy “wchodzisz i mieszkasz”.

SaniWell wnętrza pod klucz w standardzie “wchodzisz i mieszkasz”. Nasze realizacje prowadzimy w oparciu o projekty wnętrz przygotowywane przez architektów i projektantów wnętrz. Współpracujemy ze specjalistami w każdej dziedzinie prowadzonych prac remontowych, wykończeniowych oraz nabywanych produktów do wystroju mieszkania.

Więcej informacji na temat wykończeniu i urządzeniu pod klucz w standardzie “wchodzisz i mieszkasz” – Kraków