fbpx

Sztukateria – co to jest? Jak stosowana jest we wnętrzach?

Sztukaterią nazywamy ozdobne wykończenie sufitów i ścian. Jest to technika dekoracyjna, której największy rozkwit tożsamy jest z architekturą renesansu i baroku. Jednak sztukateria cyklicznie wraca do świata projektowania i wykańczania wnętrz, a właściwie wkomponowana doskonale wpasowuje się we wnętrza klasyczne, jak również w design wnętrz nowoczesnych.

Sztukateria – czym jest?

Sztukateria to najczęściej ozdobne elementy montowane do sufitów i ścian. Mogą być wykonywane z materiałów takich jak m.in.: gips ceramiczny, styropian czy żywica poliestrowa. Najczęściej sztukaterią są listwy przysufitowe i przypodłogowe. Stosowane są również płaskie dekoracyjne elementy ścienne, takie jak portale, pilastry, rozety czy kolumny. 

Co ciekawe, właściwie dopasowana sztukateria wpływa na odbiór przestrzeni i kojarzona jest z luksusem i prestiżem. Dlatego sztukateria może nadać wnętrzom niepowtarzalnego charakteru, jednocześnie podnosząc wartość nieruchomości. Istotne jest jednak właściwe dobranie sztukaterii i wkomponowanie w estetykę mieszkania. Istotna jest współpraca z projektantem podczas przygotowywania wnętrza w usłudze “wchodzisz i mieszkasz”. Dedykowany architekt przygotuje propozycję aranżacji wraz z wizualizacjami wnętrza z uwzględnieniem indywidualnych gustów, kolorów, produktów wyposażenia i dekoracji, w tym m.in.: sztukaterii. 

Sztukateria – montaż sztukaterii

Chociaż montaż sztukaterii polega na przyklejeniu elementów z wykorzystaniem kleju montażowego, trzeba uważać, aby prace montażowe wykonać ze szczególną dbałością. Są to elementy dekoracyjne, które przyciągać będą uwagę i wszelkie nierówności będą mocno wyeksponowane.

Dlatego po zaprojektowaniu wnętrza firma SaniWell zajmuje się wszystkimi pracami remontowo-budowlanymi i wykończeniowymi, w tym montażem dekoracji takich jak sztukateria. W wykonywanej pracy dokładamy wszelkich starań, aby wykończone wnętrze prezentowało się atrakcyjnie.