fbpx

Ile trwa wykończenie mieszkania? Ile czas potrzeba na urządzenie mieszkania?

Wykończenie mieszkania jest kolejnym krokiem po zakupie nieruchomości, który zbliża nas do wymarzonego miejsca od życia. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera najczęściej liczymy się z faktem, że na oddanie budynku musimy poczekać od paru do parunastu miesięcy. Natomiast kolejnym pytaniem jest ile czasu powinniśmy poświęcić na wykończenie i urządzenie mieszkania? Czas, który należy przeznaczyć na wykończenie mieszkania jest zależny od oczekiwanego efektu.

Czas wykończenia mieszkania – ogólne informacje

Myśląc o wykończeniu wnętrza to w zależności czy jest to mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego, do zaplanowania i zorganizowania jest cały szereg prac. Kluczowe jest określenie, jakiego efektu końcowego oczekujemy. Czy zależy nam wyłącznie na przeprowadzeniu niezbędnych prac remontowo-budowlanych? Czy również podstawowym wykończeniu mieszkania i wyposażeniu łazienki? Czy może szukamy usługi, efektem której będzie wnętrze gotowe do zamieszkania: w pełni urządzone, wyposażone i umeblowanie? Innym, choć równie istotnym pytaniem jest czy interesuje nas usługa projektowania wnętrz przez architekta? Taki projektant doradziłby nam w wyborze wyposażenia, materiałów i kolorów, aby odpowiadały naszym gustom i potrzebom.

Ile trwa wykończenie i wyposażenie mieszkania w usłudze pod klucz “wchodzisz i mieszkasz”?

Kompleksowa usługa “wchodzisz i mieszkasz” swoim zakresem obejmuje wszelkie prace, które czynią wnętrze gotowym do zamieszkania. Począwszy od szczegółowego projektu wnętrza wraz z wizualizacjami każdego z pomieszczeń, poprzez planowanie prac i składanie zamówień na produkty i usługi. Następnie rozpoczynamy prace remontowo-budowlane zgodne z projektem wnętrza, wykonanie mebli na wymiar, montaż zakupionego wyposażenia, oświetlenia i pozostałych mebli gotowych. Finalnie instalujemy AGD, sprzęty domowe i dekoracje. To jest właśnie usługa “wchodzisz i mieszkasz” świadczona przez SaniWell, czyli najbardziej spersonalizowana i kompleksowa opcja na wykończenie mieszkania, w której jedna firma odpowiedzialna jest za wszystkie prace wykończeniowe. 

Ile czasu może potrwać usługa pod klucz “wchodzisz i mieszkasz”?

W zależności od oczekiwań klienta i zakresu prac. Pierwszym krokiem jest przygotowanie projektu wnętrza. Przy średniej wielkości mieszkania 50 mkw czas przeznaczony na współpracę z dedykowanym architektem najczęściej wynosi około 3 miesięcy. W tym czasie przygotowywany jest m.in.: szczegółowy projekt wnętrza wraz z rysunkami technicznymi zmian w instalacjach hydraulicznych i elektrycznych, przebudowy i wyburzenia, układ funkcjonalny z rozmieszczeniem wyposażenia, rysunki techniczne mebli dla stolarzy, fotorealistyczne wizualizacje i pełne zestawienie produktowe, określające całe wyposażenie, które zostanie zakupione i zainstalowane we wnętrzu. 

Następnym etapem są prace remontowo-budowlane i wykończeniowe, które swoim zakresem obejmują przeprowadzenie wszelkich działań doprowadzających remontowane wnętrze do takiego, które zostało zaprojektowane. To m.in.: zmiany w instalacjach, rozbiórki i dobudowy, prace fliziarskie, montaż podłóg, drzwi, wykończenie ścian, instalacja oświetlenia, wykonanie mebli na wymiar, montaż gotowych mebli i pozostałego wyposażenia,w  tym np.: sprzętów RTV, karniszy czy ściennych dekoracji. Wszystkie te prace, które prowadzą do wnętrza w pełni gotowego do zamieszkania, wraz z początkowym zabezpieczeniem przestrzeni i końcowym sprzątaniem powinny potrwać do ok. 4 miesięcy. 

Czas wykończenia wynika nie tylko z kompleksowości usługi, ale również z czasu oczekiwania na realizację niektórych produktów i usług. Przykładowo mogą być to meble na wymiar bądź konkretne modele drzwi, które są wykonywane na zamówienie. 

Czas wykończenia mieszkania w oparciu o pakiety wykończeniowe 

Pakietowe wykończenie mieszkania jest bardziej podstawową usługą. Przez mniej kompleksowy zakres również i czas wykończenia jest krótszy. Standardowy zakres usługi pakietowej obejmuje przygotowywanie wizualizacji wyłącznie łazienki, która zostaje wykończona i wyposażone zgodnie z materiałami dostępnymi w pakiecie. Do pakietowej oferty wchodzi również wykończenie ścian, podłóg, montaż drzwi i oświetlenia. Każdy dodatkowy element pracy, jak również wymiana na materiały pozapakietowe, są indywidualnie kalkulowane jako dodatkowa opcja. 

W przypadku wykończenia pakietowego to na wybór produktów i przygotowywanie wizualizacji łazienki i opcjonalnie kuchni przewidziane jest do 1 miesiąca, natomiast standardowe prace wykończeniowe trwają najczęściej ok. 2,5 miesiąca. 

Warto dodać, że oferowane przez SaniWell pakiety są elastyczne, co oznacza swobodę rozbudowywania pakietowej oferty o dodatkowe wyposażenie, meble na wymiar czy dodatkowe usługi jak klimatyzację czy systemy inteligentnego domu. 

Ile czasu trwa wyremontowanie mieszkania z rynku wtórnego w usłudze ReFIT?

A jak jest z mieszkaniem z drugiej ręki? Wykończenie mieszkania z rynku wtórnego trwałoby tyle samo, co w usłudze “wchodzisz i mieszkasz” czy na podstawie jednego z pakietów wykończeniowych, natomiast należy doliczyć czas przeznaczony na przeprowadzenie prac przygotowawczych – czyli doprowadzenia wnętrza do stanu deweloperskiego. To jest całość działań polegających na skuciu starych płytek, zerwaniu paneli, wymianę elektryki i dostosowaniu hydrauliki pod nowe urządzenia. Jest to wymiana drzwi, wyrównanie ścian i wykonanie gładzi. Do tego dochodzi utylizacja starego wyposażenia, mebli czy sprzętów domowych.  

Całość tych prac zawiera się w usłudze ReFIT realizowanej przez SaniWell. Odpowiadamy za całość działań, efektem których byłoby przywrócenie wnętrza do stanu deweloperskiego. Następnym krokiem byłoby wykończenie mieszkania według wybranego standardu: kompleksowej usługi pod klucz “wchodzisz i mieszkasz” albo na podstawie jednego z pakietów wykończeniowych.