fbpx

Jednym z fundamentalnych problemów, jakim trzeba stawić czoła podczas aranżacji wnętrza, jest zagadnienie prawidłowego oświetlenia. Odpowiednio ustawione światło może: optycznie zmniejszyć lub powiększyć pomieszczenie, a także właściwie wyeksponować największe jego walory. Jak więc oświetlić wnętrze, by wprowadzało do pokoju przyjemną atmosferę i było zarazem funkcjonalne?

Światło określa charakter pomieszczenia i nadaje klimat wnętrzu, dlatego jeszcze przed rozpoczęciem aranżacji właściciel mieszkania lub domu powinien zastanowić się nad funkcją poszczególnych części swojego lokum. Jeśli w pokoju zostanie wykorzystane oświetlenie charakteryzujące się wysokim stopniem intensywności, to będzie ono sprzyjać aktywnej pracy. Z kolei światło, które jest ciepłe i niezbyt intensywne, doskonale wspomoże relaks.

Projektując oświetlenie w pomieszczeniach powinno się pamiętać o tym, aby umieścić w każdym z nich różne źródła światła. Oczywiście, każde wnętrze powinno oświetlać światło górne. Można w tym wypadku skorzystać z: żyrandoli, plafonów lub halogenów wmontowanych w sufit. Należy wszakże mieć na uwadze fakt, że stworzenie kilku źródeł światła oświetlających górną część pokoju optycznie powiększy pomieszczenie, podczas gdy oświetlenie partii dolnej go zmniejszy.