fbpx

Wiele pomieszczeń jest ciemnych ze względu na niewielki dostęp do naturalnego światła. Małe okna, często zorientowane na północ, a także niewielki metraż sprawiają, że wnętrze staje się ponure. Warto zatem rozjaśnić tę przestrzeń. Można to zrobić w łatwy sposób, również za pomocą dodatków! Oto kilka porad.

Dekoracja ścian i okien

Kolor ścian i dekoracja okien to dwa elementy, które mają ogromny wpływ na jasność pomieszczenia. Nieodzownymi dodatkami rozjaśniającymi wnętrza są wieszane na ścianach proste, lekko zdobne lub designerskie lustra, które – odbijając światło – optycznie rozświetlają i powiększają przestrzeń. We wnętrzu można ponadto zawiesić na ścianach obrazy o jasnej kolorystyce, w oknach zaś jasne, przeźroczyste firanki (bez wzorów) i delikatne zasłony. Należy zrezygnować z ciężkich i wzorzystych tkanin.

Dekoracje mebli i podłóg

Kanapy czy siedziska warto pokryć jasnymi narzutami, ozdobnymi poduszkami itp. Podłogę można przyozdobić dywanikiem o stonowanej, jasnej i – co ważne – jednolitej barwie. Dobierając dodatki należy unikać wyrazistych wzorów.

Światło i porządek

Jeśli nie mamy możliwości, by do wnętrza wpadało dużo naturalnego światła, doświetlmy je we wnękach. Wszystkie te zabiegi mogą jednak spalić na panewce, jeśli będziemy się otaczać zbyt wielką ilością przedmiotów w małym i ciemnym pomieszczeniu. Nie pozwólmy, by zapanował w nim bałagan. Poprzez usunięcie zbędnych przedmiotów z pola widzenia lepiej wyeksponujemy tę rozświetloną dzięki powyższym poradom przestrzeń.