Światło, mimo iż jest bardzo subtelnym aspektem wystroju pomieszczenia, to jednak odgrywa decydującą rolę w kształtowaniu panującej w nim atmosfery. Udowodniono bowiem, że ciemne wnętrza wpływają na obniżanie nastroju i energii do działania, zaś przebywanie w naturalnie doświetlonych pomieszczeniach pozytywnie oddziałuje na nasze samopoczucie, a przy okazji sprawia, że samo otoczenie prezentuje się korzystniej, bo bardziej przestrzennie i przyjaźnie. Stąd też, warto posiadać w zanadrzu kilka sprawdzonych trików pozwalających na efektowne rozświetlenie wnętrza, czy to mieszkalnego, czy też biurowego.
W pierwszej kolejności warto byłoby zwrócić uwagę na okna, które – o ile nie jest to konieczne – nie powinny być raczej przysłonięte firankami, czy zasłonami. Dotyczy to zwłaszcza okien drewnianych, które najlepiej, bo najbardziej naturalnie, prezentują się bez jakichkolwiek dodatków. Skutecznym zabiegiem rozświetlającym jest także łączenie bogatych, ale neutralnych kolorów (szarości, beże, brązy, czy ciepłe, rdzawe odcienie) z uniwersalną bielą. Ta kolorystyczna porada dotyczy zarówno ścian, jak i umeblowania.
Wbrew pozorom, na jakość i wrażenie doświetlenia istotnie rzutuje też sam styl aranżacyjny zastosowany w pomieszczeniu. Najjaśniejsze wnętrza to przeważnie te, które zostały zaprojektowane w stylu minimalistycznym, a więc są klasyczne, harmonijne, pozbawione wrażenia przepychu, za to posiadające naturalne, drewniane akcenty i funkcjonalne dodatki.