Co powinna zawierać umowa z firmą remontową? Poradnik dla klientów z obawami.

Decyzja o zawiązaniu współpracy z firmą remontową i zlecenie wykonania usługi pod klucz powinno wiązać się z podpisaniem stosownej umowy. Jak powinna wyglądać taka umowa z firmą remontowo-budowlaną? Na jakie zapisy zwrócić szczególną uwagę? Przygotowaliśmy dla Państwa krótki poradnik dobrych praktyk.


Marzenie o pięknych, nowo wykończonych wnętrzach może przynieść radość, ale wybór odpowiedniej firmy remontowej może być powodem stresu i niepewności. Właściwa umowa z firmą wykończeniową to kluczowy element udanego projektu. W tym artykule dowiesz się, jak powinna wyglądać i co powinno znaleźć się w umowie z firmą remontową, która zapewni wykończenie wnętrz pod klucz. Spróbujemy rozwiać Twoje obawy i zwrócimy uwagę na to, jakie kluczowe punkty powinny znaleźć się w umowie

 • Opis zakresu prac
  Chciałbyś mieć pewność, że Twoje oczekiwania zostaną spełnione? Dlatego pierwszym krokiem jest szczegółowy opis zakresu prac. Umowa powinna zawierać pełen wykaz usług, które zostaną wykonane przez firmę remontową. Wszystko od prac wyburzeniowych, przez opis poszczególnych prac remontowych, po pozostałe, ustalone między stronami prace jak np. wywóz odpadów pobudowlanych. To pozwoli Ci na monitorowanie postępów i uniknięcie ewentualnych rozbieżności.
 • Termin wykonania
  Nie chcesz, aby Twój remont trwał wiecznie. Dlatego w umowie powinien znaleźć się ustalony termin wykonania prac. Ten zapis pomoże firmie remontowej zmobilizować się i trzymać ustalonych terminów.
 • Kosztorys
  Nikt nie lubi nieprzyjemnych niespodzianek na koniec remontu. Wymaga to szczegółowego kosztorysu, który powinien być załączony do umowy. Dzięki temu będziesz wiedział, ile remont będzie kosztować, a firma nie będzie mogła naliczyć dodatkowych opłat bez Twojej zgody.
 • Harmonogram płatności
  Wiemy, że remont może być kosztowny, ale umiejętnie zaplanowany harmonogram płatności pozwoli uniknąć obciążeń finansowych. Upewnij się, że umowa precyzuje, jakie płatności będą wymagane w różnych etapach remontu. To zwiększy Twoje poczucie bezpieczeństwa i pomoże uniknąć nieuczciwych praktyk.
 • Gwarancje i polisa ubezpieczeniowa
  Obawa przed potencjalnymi problemami po zakończeniu remontu jest uzasadniona. Dlatego warto upewnić się, że umowa zawiera gwarancje na wykonane prace oraz informacje o posiadanej przez firmę remontową polisie ubezpieczeniowej. To da Ci pewność, że w razie problemów firma będzie odpowiedzialna za naprawę. Musisz jednak wiedzieć, że szczególnie małe firmy remontowe, takich ubezpieczeń nie posiadają.
 • Postanowienia dotyczące zmian
  Czasami pojawiają się niespodziewane zmiany w trakcie remontu. Umowa powinna zawierać procedurę dotyczącą wprowadzania zmian w zakresie prac, harmonogramie i kosztach. To pomoże uniknąć nieporozumień i potencjalnych sporów.
 • Informacje o materiałach
  Wykończenie wnętrz pod klucz wymaga odpowiedniej jakości materiałów. Umowa powinna zawierać informacje, jakich konkretnie marek produktowych wykonawca będzie używał do prac remontowych. Dzięki temu będziesz miał pewność, że zostaną użyte odpowiednie produkty.


Podsumowanie
Podjęcie współpracy z odpowiednią firmą remontową może być trudne, ale właściwa umowa pomoże Ci, w pewnym stopniu, pozbyć się obaw. Pamiętaj o opisie zakresu prac, terminie wykonania, kosztorysie, harmonogramie płatności, gwarancjach, polisie ubezpieczeniowej, postanowieniach dotyczących zmian i informacjach o materiałach. To kluczowe elementy, które powinny znaleźć się w umowie z firmą remontową. Właśnie m.in.: takie zapisy o pracach remontowo-budowlanych znajdują się w umowie o współpracę z firmą SaniWell.

Zaufaj swoim instynktom i wybierz rzetelną firmę, która spełni Twoje oczekiwania, byś wkrótce mógł cieszyć się nowo wykończonymi, wymarzonymi wnętrzami.


Alarmującą sytuacją może być scenariusz, w którym firma remontowa, nie będzie chciała podpisać umowy, opisującej takie zagadnienia, jak przedstawiono powyżej – powinien być to dla Ciebie sygnał ostrzegawczy: powód do zastanowienia, czy podejmujesz dobrą decyzję, powierzając takim wykonawcom swoje mieszkanie.