Jak urządzić pokój ze skosami  –    to pytanie zadaliśmy sobie ostatnio przyjmując zlecenie na zaprojektowanie i wykończenie mieszkania w który skosów jest bardzo dużo.  Skośny sufit to rozwiązanie architektoniczne, które najczęściej występuje na poddaszach domów lub kamienic. Często miejsca te służyły jako przechowalnie przedmiotów, które „jeszcze się przydadzą”. Obecnie tendencja ta ulega zmianie. Mamy do czynienia z modą na aranżacje pokoi ze skosami. Projektuje się tam sypialnie, pokoje dziecinne czy przestrzeń biurową. Dlatego poniżej przedstawiamy sposoby na to, jak urządzić pokój ze skosami. Poddasze to ustronne miejsce, w którym panuje cisza i spokój. Dzięki temu równie dobrze nada się na sypialnię, w której będzie można odpocząć, jak i na biuro. Sprawdzi się również w roli pokoju będącego jednocześnie pokojem dziennym, miejscem pracy i wypoczynku oraz sypialnią zarazem.

Skosy a trudności w aranżacji

Urządzenie takiego pomieszczenia jest trudne, głównie ze względu na fakt, że ściany ze skosami nie są zbyt ustawne. Stąd też duża część mebli po prostu się tam nie mieści. Jak poradzić sobie z taką sytuacją? Dlatego właśnie wynajmujemy do tej pracy architekta wnętrz by przemyślał wszystko za nas, zaproponował rozwiązania i najlepsze wykorzystanie powierzchni.

Meble

Niskie, pionowe ściany warto wykorzystać do przechowywania. Jest to więc znakomite miejsce na postawienie komody, szafki czy niewielkiego regału. W takim miejscu sprawdzą się też takie meble, jak toaletka. Znakomitym pomysłem jest w tej sytuacji wykonanie mebli na wymiar, co pozwoli na dopasowanie wielkości i funkcji do metrażu. Nasi stolarze lubią takie wyzwania i w ich wykonaniu meble na zamówienie pasują do skosów idealnie.

Kolorystyka

Aby optycznie poszerzyć przestrzeń i rozświetlić ją, warto zdecydować się na odcienie bieli i kolorów pastelowych. Jasne ściany i podłogi powinny być ożywione przez bardziej zdecydowane barwy, ponieważ nada to wnętrzu charakteru, np. poprzez dodatki czy pomalowanie wnęki lub słupa. W mieszkaniu, które właśnie projektujemy, wyzwanie gry światłem będzie bardzo duże. Skosy są znaczne i trzeba będzie mocno pokombinować by maksymalnie wykorzystać wnętrze. 

Dodatki

Dodatki to element, który w małej przestrzeni powinien być ograniczony. Jednak przytulne i funkcjonalne kosze wiklinowe to świetny sposób na uczynienie poddasza bardziej funkcjonalnym. Sprawdzą się tu również wszelkie pionowe elementy wystroju, które nadadzą wnętrzu strzelistości.