fbpx

Na co zwrócić uwagę decydując się na pakiety wykończeniowe? Zalety i wady pakietowego wykańczania mieszkań i domów.

Osoby zainteresowane tematem wykańczania swojego mieszkania z pewnością spotkały się z określeniem „pakiety wykończeniowe”. W tym artykule chciałbym nakreślić, co ten termin właściwie oznacza, jakie są plusy, a jakie minusy takiego rozwiązania i co otrzymujemy w takiej usłudze, a właściwie czego nie otrzymujemy?

Pierwszym krokiem jest uzmysłowienie sobie, że w wyniku usługi pakietowego wykończenia wnętrza otrzymamy mieszkanie, w którym nie da się zamieszkać dlatego, że pakiety to usługa częściowa. 

Główną zaletą pakietów wykończeniowych jest:

 • Możliwość szybkiego wykonania usługi,
 • Produkty wyposażenia mieszkania są odgórnie narzucone, więc nie trzeba się zastanawiać co wybrać i czy będą do siebie pasowały – najczęściej (bardziej bądź też mniej) zaproponowane produkty do siebie pasują.
 • Nie musimy poświęcać czasu na współpracę z architektem w celu stworzenia swojego własnego wnętrza – bo to jest już odgórnie zaproponowane,
 • Nie tracimy czasu na szukanie ekip remontowych, bo te zapewnia dostawca pakietu,
 • Nie zajmujemy się zamawianiem i dostawa produktów na budowę. Nie oceniamy ich jakości przy dostawie, bo tym zajmuje się sprzedawca pakietu,
 • Z góry określona jest cena, która najczęściej brzmi bardzo atrakcyjnie.

Czego nie otrzymasz w pakiecie?

Pakiet wykończeniowy został stworzony przez firmy remontowe, dlatego ma swoją specyfikę. Musi być tani i dać się wykonać szybko z pominięciem takich prac, które wydłużają czas jego wykonania. Musi być również bezproblemowy dla wykonawcy dlatego w pakietach wykończeniowych na próżno szukać takich usług jak:

 • Przeróbki elektryczne i hydrauliczne. Jeśli chcesz, choć trochę dostosować mieszkanie do swoich potrzeb np. przenieść umywalkę w łazience w inne miejsce czy zamontować gniazdka elektryczne w takim miejscu by były dla Ciebie wygodne w użyciu, to w najlepszym wypadku musisz za to dopłacić. W najgorszym wypadku jednak firma wykończeniowa nie zrobi tych zmian. Możliwe, że podpowiedzą Ci byś „dogadywał się” z pracownikiem na budowie. W przypadku jakiejkolwiek awarii czy błędów wykonania, firma nie będzie za to odpowiedzialna.
 • W pakiecie brakuje prac stosujących gips-karton. Nie wykonasz więc obniżenie sufitu czy dobudowy ścianki.
 • W pakietach wykończeniowych bardzo często nie ma mowy o gładziach (z wyjątkiem tych najdroższych pakietów). W takim wypadku wykonawca zeszlifuje tynk, który wykonał deweloper, a małe ubytki zaszpachluje. To jednak zdecydowanie nie to samo co wykonanie gładzi.
 • W powyższej usłudze nie znajdziesz propozycji żadnych mebli: kuchennych, czy innych mebli do zabudowy jak np. szafy wnękowe. Dobór i montaż odpowiedniego sprzętu AGD tez pozostaje na Twojej głowie.
 • Pakiety wykończeniowe nie mówią nic o oświetleniu. Oprócz lamp pakiety nie oferują wierceń otworów sufitowych na oświetlenie. Dobór i zawieszenie lampy pozostanie w twojej gestii.
 • W analizowanych pakietach nie znaleźliśmy informacji o możliwości przyklejenia tapety czy innych drobnych dekoracji ścian. Nie ma również akcesoriów łazienkowych, które bardzo często trzeba montować do ściany za pomocą kołków rozporowych.

Jeśli w jakimś pakiecie znajdziesz powyższe elementy, to jego cena będzie bardzo zbliżona do rozwiązania indywidualnego wykończenia wnętrza. Takie podejście zakłada wykonanie: projektu wnętrza, wykonanie prac remontowych, zakup i montaż wszelkich produktów i wyposażenia. W SaniWell jest to usługa, którą nazywamy „wchodzisz i mieszkasz”.

Powyższy tekst nie jest krytyka takiego czy innego podejścia do remontu mieszkania. To, co dla jednych jest zaletą, dla innych jest wadą. Warto jednak podejmować decyzje bardziej świadomie i pamiętać, że wybór pakietu to jedynie połowa drogi, która ma doprowadzić do efektu, jakim jest mieszkanie w pełni wykończone i wyposażone.

SaniWell – kompleksowe remonty Kraków – wykończenie i meblowanie mieszkań w standardzie “wchodzisz i mieszkasz”

SaniWell – wnętrza pod klucz w standardzie wchodzisz i mieszkasz. Kraków Małopolska Katowice Śląsk kompleksowe remonty i usługi projektowania i wykańczania mieszkań domów i apartamentów