Osoby zainteresowane tematem wykańczania swojego mieszkania z pewnością spotkały się z określeniem „pakiety wykończeniowe”. W tym artykule chciałbym nakreślić, co ten termin właściwie oznacza, jakie są plusy, a jakie minusy takiego rozwiązania i co otrzymujemy w takiej usłudze, a właściwie czego nie otrzymujemy?

Pierwszym krokiem jest uzmysłowienie sobie, że w wyniku usługi pakietowego wykończenia wnętrza otrzymamy mieszkanie, w którym nie da się zamieszkać dlatego, że pakiety to usługa częściowa. 

Główną zaletą pakietów wykończeniowych jest:

 • Możliwość szybkiego wykonania usługi,
 • Produkty wyposażenia mieszkania są odgórnie narzucone, więc nie trzeba się zastanawiać co wybrać i czy będą do siebie pasowały – najczęściej (bardziej bądź też mniej) zaproponowane produkty do siebie pasują.
 • Nie musimy poświęcać czasu na współpracę z architektem w celu stworzenia swojego własnego wnętrza – bo to jest już odgórnie zaproponowane,
 • Nie tracimy czasu na szukanie ekip remontowych, bo te zapewnia dostawca pakietu,
 • Nie zajmujemy się zamawianiem i dostawa produktów na budowę. Nie oceniamy ich jakości przy dostawie, bo tym zajmuje się sprzedawca pakietu,
 • Z góry określona jest cena, która najczęściej brzmi bardzo atrakcyjnie.

Czego nie otrzymasz w pakiecie?

Pakiet wykończeniowy został stworzony przez firmy remontowe, dlatego ma swoją specyfikę. Musi być tani i dać się wykonać szybko z pominięciem takich prac, które wydłużają czas jego wykonania. Musi być również bezproblemowy dla wykonawcy dlatego w pakietach wykończeniowych na próżno szukać takich usług jak:

 • Przeróbki elektryczne i hydrauliczne. Jeśli chcesz, choć trochę dostosować mieszkanie do swoich potrzeb np. przenieść umywalkę w łazience w inne miejsce czy zamontować gniazdka elektryczne w takim miejscu by były dla Ciebie wygodne w użyciu, to w najlepszym wypadku musisz za to dopłacić. W najgorszym wypadku jednak firma wykończeniowa nie zrobi tych zmian. Możliwe, że podpowiedzą Ci byś „dogadywał się” z pracownikiem na budowie. W przypadku jakiejkolwiek awarii czy błędów wykonania, firma nie będzie za to odpowiedzialna.
 • W pakiecie brakuje prac stosujących gips-karton. Nie wykonasz więc obniżenie sufitu czy dobudowy ścianki.
 • W pakietach wykończeniowych bardzo często nie ma mowy o gładziach (z wyjątkiem tych najdroższych pakietów). W takim wypadku wykonawca zeszlifuje tynk, który wykonał deweloper, a małe ubytki zaszpachluje. To jednak zdecydowanie nie to samo co wykonanie gładzi.
 • W powyższej usłudze nie znajdziesz propozycji żadnych mebli: kuchennych, czy innych mebli do zabudowy jak np. szafy wnękowe. Dobór i montaż odpowiedniego sprzętu AGD tez pozostaje na Twojej głowie.
 • Pakiety wykończeniowe nie mówią nic o oświetleniu. Oprócz lamp pakiety nie oferują wierceń otworów sufitowych na oświetlenie. Dobór i zawieszenie lampy pozostanie w twojej gestii.
 • W analizowanych pakietach nie znaleźliśmy informacji o możliwości przyklejenia tapety czy innych drobnych dekoracji ścian. Nie ma również akcesoriów łazienkowych, które bardzo często trzeba montować do ściany za pomocą kołków rozporowych.

Jeśli w jakimś pakiecie znajdziesz powyższe elementy, to jego cena będzie bardzo zbliżona do rozwiązania indywidualnego wykończenia wnętrza. Takie podejście zakłada wykonanie: projektu wnętrza, wykonanie prac remontowych, zakup i montaż wszelkich produktów i wyposażenia. W SaniWell jest to usługa, którą nazywamy „wchodzisz i mieszkasz”.

Powyższy tekst nie jest krytyka takiego czy innego podejścia do remontu mieszkania. To, co dla jednych jest zaletą, dla innych jest wadą. Warto jednak podejmować decyzje bardziej świadomie i pamiętać, że wybór pakietu to jedynie połowa drogi, która ma doprowadzić do efektu, jakim jest mieszkanie w pełni wykończone i wyposażone.

Tutaj umieść ukryty tekst Tutaj umieść ukryty tekst Tutaj umieść ukryty tekst Tutaj umieść ukryty tekst Tutaj umieść ukryty tekst Tutaj umieść ukryty tekst Tutaj umieść ukryty tekst Tutaj umieść ukryty tekst Tutaj umieść ukryty tekst