Spis treści
Cyfryzacja pracy napędzana nowymi technologiami otworzyła nowe możliwości w zakresie wykonywania zawodowych obowiązków. Co więcej, światowa pandemia wirusa poniekąd wymusiła wdrożenie nowych narzędzi zdalnego zarządzania pracą poza biurem. Home Office stało się codziennością. Warto jednak podkreślić, że komfort pracy w dresach wymaga nie tylko wielkich pokładów samodyscypliny, ale również świetnej organizacji czasu pracy i praktycznie zaaranżowanej przestrzeni domowej. To właśnie funkcjonalnym i wygodnym rozwiązaniom na domowe biuro postanowiliśmy się przyjrzeć w tym artykule.
Pandemia doprowadziła nie tylko rozwoju pracy z domu, ale również zmianę nastawienia do planowania i aranżowania przestrzeni domowej. Zgodnie z opinią ekspertów przedstawioną w artykule dostępnym na domiporta.pl, wzrosło zainteresowanie pełnowymiarowymi kuchniami, które umożliwiłyby separacje przestrzeni gotowania od przestrzeni wypoczynkowej. Wzrost zainteresowania osobnymi kuchniami jest właśnie pokłosiem rozszerzenia naszych domów i mieszkań o funkcję biurową. Jednak ciągle dominującym trendem projektowym jest maksymalne otwarcie przestrzeni, która umożliwia wydzielenie stref funkcjonalnych, m.in.: na dzienną biurową i rozrywkową, nocną i gospodarczą. Bez względu na to, czy potencjalny nabywca nieruchomości preferuje oddzielne pomieszczenie, czy aneks kuchenny połączony z salonem, Polacy częściej decydują się na współpracę z doświadczonymi architektami i firmami, które wykańczają wnętrza.
Już na etapie aranżacji wnętrza uwzględnione zostaje dedykowana strefa do pracy. Strefowanie, które było domeną mniejszych mieszkań, znalazło swoje zastosowanie w przypadku projektowania spójnych wizualnie wnętrz. Dlatego właśnie etap projektowy realizowany przez doświadczonego architekta wnętrz jest kluczowy w przypadku procesu wykańczania mieszkania w standardzie “wchodzisz i mieszkasz”. Poniżej przedstawiamy alternatywne formy wyodrębniania przestrzeni pod pracę biurową w mieszkaniach, domach i apartamentach.
Do wydzielenia strefy przeznaczonej na pracę z domu mogą wystarczyć tekstylia. Zaaranżowane zasłony bądź materiałowy parawan może również posłużyć jako element dekoracji. Przedstawiamy nasze realizacje pod klucz w standardzie wchodzisz i mieszkasz, w których zastosowano zasłony i panele w celu wyodrębnienia przestrzeni. W jednym z mieszkań zasłonami wyodrębniono intymną przestrzeń, w drugim przykładzie zaprojektowane panele japońskie miałby by oddzielać salon od aneksu kuchennego.
Saniwell – realizacja pod klucz w standardzie “wchodzisz i mieszkasz” – Browar Lubicz
SaniWell – realizacja pod klucz w standardzie “wchodzisz i mieszkasz” – Projekt Barska
We wnętrzach o większych wymiarach do wydzielenia przestrzeni biurowej można zastosować drzwi przesuwne, które są chowane w ścianie. To rozwiązanie pozwala na złączenie dwóch niezależnych pomieszczeń w momencie, gdy drzwi są rozsunięte. Otwarte drzwi są niemal niewidoczne. Natomiast w momencie, gdy potrzebujemy odrobiny prywatności wystarczy zamknąć drzwi. Warto zauważyć, że instalacja drzwi przesuwnych jest rozwiązaniem kosztownym. Choć drzwi chowane w ścianę nadają wnętrzu prestiżu, wymagają one dodatkowych centymetrów na montaż w ścianie.
Poniższa galeria przedstawia kolejne wykończenie w standardzie “wchodzisz i mieszkasz”. W zaprezentowanym wnętrzu zastosowano drzwi przesuwne, które oddzielają salon od sypialni.
SaniWell – realizacja pod klucz w standardzie “wchodzisz i mieszkasz” – Mieszkanie pokazowe Browar Lubicz
Innym przykładem separacji pomieszczeń może być zastosowanie drzwi szklanych. Nadają one eleganckiego wyglądu i dodatkowo doświetlają wnętrza.
SaniWell – wnętrze wykończone pod klucz w standardzie “wchodzisz i mieszkasz” – Projekt Mistrzejowice
Czasem do wydzielenia strefy do pracy wystarczy odpowiednia aranżacja kolorem, materiałem i właściwe ustawienie mebli w wybranym pomieszczeniu. Jeśli ilość przestrzeni, którą dysponujemy jest niewystarczająca, rozwiązaniem na Home Office może się okazać odpowiednia gra kolorów i materiałów. W celu wydzielenia strefy na pracę czy odpoczynek można zastosować kontrast kolorystyczny.
W przedstawionym poniżej projekcie wykończenia w standardzie “wchodzisz i mieszkasz” zastosowano szarą tapetę oraz regał w celu odseparowania strefy biurowej od pozostałej części pokoju. W wydzielonej przestrzeni łatwiej zorganizować miejsce na narzędzia pracy, w tym komputer, dokumenty czy telefon. W projekcie znalazło się miejsce na ergonomiczny fotel.
SaniWell – realizacja pod klucz w standardzie “wchodzisz i mieszkasz” – Projekt Kliny
Zmiana otoczenia może znacząco poprawić kreatywność i wydajność pracownika, jednak należy pamiętać o niezbędnych elementach wyposażenia domowego biura. Wygodne krzesło bądź fotel, funkcjonalne biurko oraz przestrzeń do przechowywania materiałów związanych z pracą to podstawa wydajnej i komfortowej pracy z domu. Przy projektowaniu domowej przestrzeni biurowej warto zwrócić na charakter pracy i uwzględnić dodatkowe potrzeby użytkownika jak np.: duża powierzchnia biurka, dodatkowe źródła zasilania prądu czy miejsce na drukarkę. Wykończone pomieszczenie jest na tyle duże, że pomieści wszystkie potrzebne narzędzia pracy, jak i ergonomiczne krzesło.
SaniWell – realizacja pod klucz w standardzie “wchodzisz i mieszkasz” – Projekt Bronowice
Na koniec pozostaje zadbać o właściwe lampy i elementy dekoracyjne, które pozytywnie będą wpływać na nasze samopoczucie. Odpowiednio dobrane oświetlenie jest kluczowe dla komfortu pracy zważywszy, że większą część roku w Polsce jest pozbawiona słonecznych dni. Ważne, aby pamiętać o roślinach doniczkowych, które oprócz oczyszczania powietrza świetnie prezentują się jako ozdoba. Dodatki można znaleźć w sklepach takich jak Ikea
Autor: Michał Sagucki