Czy możliwa jest wysoka jakość wykonania za niską cenę? Czy można płacić mniej a oczekiwać więcej? Oczywiście można oczekiwać, ale…

Większość z nas przed podjęciem decyzji o zakupie produktu czy usługi w pierwszej kolejności zwraca uwagę na jego cenę. Dla wielu z nas jest ona najważniejszym kryterium decyzyjnym. Jest jednak grupa klientów, dla której równie ważna, jak cena jest jakość produktów i użytych materiałów, dokładność i komunikacja między stronami. Porównywanie ceny, w prosty liczbowy sposób, wydaje się proste. Porównanie jednak jakości prac czy produktów i skonfrontowanie jej z ceną jest o wiele trudniejsze. Jeśli do tych dwóch parametrów dochodzi jeszcze trzeci – wiedza i doświadczenie, to zaczynamy mówić o naprawdę trudnym wyborze.

Co wchodzi w cenę prac wykończeniowych?

Prace wykończeniowe, jak sama nazwa wskazuje, to przede wszystkim wszelkie działania związane z pracą. Ta z kolei generuje mniejsze lub większe koszty, ale na pewno jest jednym z głównych składników ceny końcowej usługi nazwanej przez wielu „pod klucz” a przez nas „wchodzisz i mieszkasz”. Kosztem proporcjonalnie mniejszym, jeśli zastosowane we wnętrzu są droższe – i odwrotnie.
Na jakość tych prac remontowych, które widać gołym okiem, zaraz po ich wykonaniu, wpływają w pewnym stopniu użyte materiały wykończeniowe, ale w największym stopniu umiejętności, wiedza i dokładność pracy, którą prezentuje wykonawca.

Jakie mamy oczekiwania od prac wykończeniowych?

Oczekiwania które mamy w stosunku do firmy remontowej i wykończeniowej są dość duże: idealnie wykonane gładzie nie tylko na prostej ścianie, ale i w narożnikach, dokładne i równe odcięcie kolorów malowanych ścian i sufitów, dokładne łączenie listew przypodłogowych czy przysufitowych oraz ich akrylowanie na styku ze ścianą, co dotyczy również ościeżnic drzwi. Do standardu należy szlifowane płytek do kąta 45% przy ich łączeniu, a jeśli są docinane i łączone w innych miejscach to również szlifowanie wszelkich widocznych powierzchni cięcia, dokładne fugowanie czy silikonowanie w łazience, a szczególnie w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie wody. Zakresów prac, których wysokiej jakości oczekujemy, jest oczywiście więcej jeszcze szerszy.

Wszystkich tych prac, wykonanych dokładnie, nie tylko można, ale należy oczekiwać od firmy remontowej czy wykończeniowej. Należy nam się dokładna praca, dobra jakość i dopieszczenie naszego wymarzonego mieszkania.

Jaki jest związek ceny i jakości?

Co jest więc niezbędnym elementem, by powyższe prace wykonać poprawnie? Czas, wynagrodzenie oraz chęci wraz z umiejętnościami wykonawcy. Zajmijmy się czasem i wynagrodzeniem, bo chęci i podejście do pracy, to cechy, które albo się ma, albo się ich nigdy nie miało…


Jeśli „wyciśniemy” z wykonawcy niższą cenę, o kilka tysięcy złotych na całej usłudze, to tego czasu mu nie dajemy, a wręcz go odbieramy. Cieszymy się niższą ceną, ale tak naprawdę w większości przypadków właśnie podjęliśmy decyzję o obniżeniu jakości prac w naszym mieszkaniu! Oczywiście, nikt nie przyzna tego w sposób otwarty. Jeśli jednak chcemy wynająć do pracy osobę/firmę, która potrafi liczyć, nie możemy oczekiwać, że na wykonanie danej pracy poświęci tyle samo czasu przy niższym i wyższym wynagrodzeniu.

Presja ceny może mieć jeszcze inne, niewidoczne aspekt. Może pojawić się pokusa, choć nie jest to żadna zasada i bardziej zależy od charakteru człowieka niż od ceny, by poczynić „oszczędności” na materiałach wykończeniowych: rozrzedzony impregnat czy farba, mniejsza ilość kleju itp.

Jakość wynikająca z doświadczenia

Te wszystkie negatywne aspekty są praktycznie wyeliminowane w przypadku większych firm wykończeniowych, działającej na większą skalę niż wykończenie kilku mieszkań rocznie, myślących o swoim biznesie poważnie i prorozwojowo. Działają one bowiem w oparciu o przyjęte w organizacji modele i standardy pracy, na sprawdzonych i uznanych materiałach. Nie mogą sobie pozwolić na reklamacje swoich prac. Nierzetelnych dostawców i wykonawców eliminują szybko z grona swoich współpracowników. Nie ma tu bowiem miejsca na złe praktyki. Ceny są tak skalkulowane by wszelkie niezbędne prace, w odpowiedniej jakości i na materiałach co najmniej średniej klasy, były wykonane.
To jest właśnie jedna z wielkich zalet współpracy z firmą wykończeniową w porównaniu do pracy z małą, dwuosobową ekipą – przewidywalność jakościowa prac. Z całym szacunkiem dla pracy profesjonalnych, choć małych ekip.

Należy też zauważyć, że źle wykończone mieszkania nie zawsze jest efektem wynajęcia taniego wykonawcy. Zapłata zaś wyższej stawki za prace wykończeniowe nie jest gwarantem sukcesu. Jest w tym jednak pewna logiczna korelacja i trudno się z nią nie zgodzić. Jeśli zdajemy sobie z tego sprawę to już wielki sukces, bo jesteśmy świadomymi klientami. Nie każdemu w końcu musi zależeć na wysokiej jakości prac, i to też jest część naszej rzeczywistości.