fbpx

O czym należy pamiętać podczas remontu łazienki? Porady i wskazówki dotyczące projektowanie łazienek.

Profesjonalny projekt jest podstawą do stworzenia wymarzonego wnętrza. W przypadku remontu łazienki można wyróżnić parę zasad aranżacji pomieszczenia, które przekładają się na ergonomię wykorzystania i sposób odbioru pomieszczenia przez użytkowników. Warto pamiętać, że nieprzemyślane zaprojektowanie łazienki przekłada się niewłaściwą wentylację, nieodpowiednie oświetlenie, brak ergonomii i miejsca do przechowywania.

Ergonomia w łazience

Łazienka to z założenia pomieszczenie o niewielkim metrażu dlatego należy przyłożyć szczególną uwagę czy użytkownik będzie mieć wygodny dostęp do sprzętów, w tym wanny czy kabiny i np. pralki. Już na etapie projektowania łazienki warto kierować się zasadą “lepiej kilka centymetrów więcej niż mniej”. Projektowanie prac jest kluczowe, gdyż umożliwia określenie miejsc oraz ilości punktów poboru wody.

Projekt łazienki powinien zakładać indywidualne potrzeby użytkowników. Warto się zastanowić jak będzie wyglądać codzienność domowników, gdyż inne wymagania ma senior, singiel, osoba niepełnosprawna i w końcu rodzina z dziećmi. Zdefiniowanie odbiorcy przekłada się na dobór rozwiązań i ergonomię łazienki, w tym m.in.: wybór między wanną, kabiną prysznicową czy może wanną z zestawem prysznicowym i szklanym parawanem.

Aranżując wnętrze, należy pamiętać o doborze mebli łazienkowych, które zapewnią miejsce do przechowywania sprzętów i wyposażenia. Należy również pamiętać, aby zachować właściwe i bezpieczne odległości pomiędzy poszczególnymi sanitariatami.

Galeria naszych zrealizowanych wnętrz. SaniWell – wchodzisz i mieszkasz

Remont łazienki w centymetrach:

  • Wisząca Miska WC powinna kończyć się na wysokości 40 cm;
  • Górna krawędź umywalki powinna znajdywać się na wysokości od 80 do 85 cm od podłogi;
  • Baterię prysznicową montuje się na wysokości od 110 do 130 cm od podłogi.
  • Deszczownica powinna zostać zainstalowana na wysokości około 180-200 cm, licząc od dna brodzika (w zależności od wysokości użytkownika).

Poniżej znajdą państwo stronę z listą zasad ergonomii w łazience, z uwzględnieniem centymetrów. Projektując i planując wykańczanie łazienki pod klucz należy zwrócić uwagę na cechy indywidualne użytkowników.

Design łazienki

W przypadku projektowania łazienki warto zaczerpnąć inspiracji i znaleźć styl, który odpowiada gustom użytkownika. Z uwagi na mały metraż należy dołożyć szczególnej uwagi na określenie motywu przewodniego i zdefiniowanie palety kolorystycznej. Właściwie dobrane kolory, materiały i wyposażenie przekłada się na komfort użytkowania, a spójne elementy, lustra, przeszklenia i neutralne kolory optycznie zwiększają pomieszczenie. Dlatego w przypadku łazienek, zwłaszcza tych o niewielkim rozmiarze, kluczowe jest zaprojektowanie pomieszczenia z wykorzystaniem jasnych odcieni, powierzchni odbijających światło i spójnych elementów dekoracyjnych.

Galeria naszych zrealizowanych wnętrz. SaniWell – wchodzisz i mieszkasz

Podsumowanie

Błędy wynikające z niewłaściwego rozmieszczenia urządzeń bądź braku projektu przekładają się na funkcjonalność pomieszczenia. Najczęściej jest to niekorzystna kolorystyka pomieszczenia, zła lokalizacja miski WC czy lustra. Łazienka to pomieszczenie o wielu funkcjach, dlatego kluczowe wręcz jest uwzględnienie wszystkich sposobów wykorzystania i indywidualnych potrzeb użytkownika.

Podczas projektowania łazienki nie warto kierować się wyłącznie modą: kluczowe jest zachowanie balansu pomiędzy stylem a funkcjonalnością.

Remont łazienki Kraków. SaniWell – wchodzisz i mieszkasz