fbpx

Aranżacja małego mieszkania – jak urządzić małe mieszkanie?

Urządzenie małego mieszkania jest większym wyzwaniem, niż zaaranżowanie wnętrza o większym metrażu. Do zmieszczenia są takie same elementy jak w przypadku dużych mieszkań, tj.: zabudowa kuchenna, meble wypoczynkowe czy miejsce do przechowywania wyposażenia, a dostępnej przestrzeni jest znacznie mniej. Na co zwrócić uwagę podczas planowania małego mieszkania? Jakie techniki mogą sprawić, że mieszkanie będzie przyjemniejsze w odbiorze i wygodniejsze dla użytkowników?

W przypadku małych metraży nieodzowna jest pomoc projektanta wnętrz i koordynatora budowy, którzy ułatwią proces aranżowania i wykańczania wnętrza. Małe metraże wymagają właściwego rozplanowania, przemyślanych i funkcjonalnych rozwiązań oraz sprytnie dobranych materiałów i dodatków, które m.in.: optycznie zwiększają przestrzeń. W usłudze “wchodzisz i mieszkasz” realizujemy również małe wnętrza pod klucz, z pełnym wykorzystaniem potencjału nawet niewielkiej przestrzeni.

Jak urządzić małe mieszkanie w bloku? Strefowanie mieszkania

Nawet w przypadku małych mieszkań w bloku istotne jest wydzielenie funkcji dla poszczególnych części wnętrza. Jeśli salon połączony jest z aneksem kuchennym, ważne, aby część kuchenna była widocznie oddzielona od części wypoczynkowej. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie płytek podłogowych albo blatów w formie półwyspy przylegającej do zabudowy kuchennej.

Najważniejsze jednak jest wydzielenie i organizacja strefy nocnej i miejsca do pracy. Czasami do takiego zabiegu może być potrzebne zmyślne ustawienie mebli i regałów. Jednak w małych mieszkaniach często jest to wyłącznie optyczne wydzielenie poprzez zastosowanie kolorów ścian czy tapet. Najważniejsze jednak jest przewidziane miejsca do magazynowania poszczególnego wyposażenia (np. zaplanowanie biurka do pracy albo komody do schowania sprzętów)

Meble na wymiar w małych mieszkaniach

Kluczowe przy urządzaniu małego mieszkania jest zaplanowanie miejsca do przechowywania. Szczególnie istotny jest wybór łóżka, wykonanie górnych szafek kuchennych do wysokości sufitu i uwzględnienie szafy.

Obecne inwestycje deweloperskie zazwyczaj przewidują, choćby niewielką przestrzeń na szafę w przedpokoju. Najczęściej jednak, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń najlepiej jest taką wnękę zabudować szafą na wymiar. Wtedy przy pomocy architekta i stolarza w usłudze “wchodzisz i mieszkasz” taka szafa składać się będzie nie tylko z wygodnych dla nas półek i szuflad. Taka szafa może również mieć np.: lustrzane fronty, a to zwiększa odbiór przestrzeni. Dodatkowo lustrzane fronty są praktyczne podczas wyboru codziennego outfitu.

Górne szafki wykonane aż po wysokość sufitu to dodatkowa przestrzeń do magazynowania naczyń i produktów spożywczych. W małych mieszkaniach dostępnej przestrzeni pod aneks kuchenny nie ma za dużo, dlatego istotnym jest fakt właściwe i funkcjonalne zaprojektowanie kuchni na wymiar.

Łóżko, w zależności od układu mieszkania i dostępnego metrażu, może być składaną kanapą (praktyczne w przypadku kawalerek) albo stelażem wielkości 140×200 cm (gdy mamy do czynienia z dodatkowo wydzieloną sypialnią). Łóżko o takim wymiarze powinno być wygodne zarówno dla jednej, jak i dwóch osób. Również warto zwrócić uwagę na pojemnik pod łóżkiem, który może być dodatkowym miejscem do przechowywania.

Im mniej pojedynczych i rozproszonych mebli, tym łatwiej zapanować nad małą przestrzenią. Dlatego właśnie przemyślane i zaprojektowane meble na wymiar ułatwiają ogarnięcie zorganizowanie małego mieszkania.

Jak kolory i materiały do małego mieszkania?

W przypadku wykończenia małego mieszkania kluczem jest zastosowanie jasnych i stonowanych kolorów. Delikatne odcienie łatwiej rozświetlić, co przekłada się na lepszy odbiór niewielkiej przestrzeni. Jasne odcienie farb też lepiej zachowują się przy sztucznym świetle, a żyjąc w Polsce narażeni jesteśmy na większą ilość dni o mniejszym natężeniu naturalnego światła słonecznego.

Sprytne rozwiązania dla małych mieszkań

“Less is more” czyli popularny minimalizm doskonale odnajduje się w małych przestrzeniach. Innymi słowy, małe mieszkania nie lubią zagracenia. Ilość detali i dekoracji musi być również wyważona. W przypadku małych pomieszczeń stosowane są półki, które nie zajmują dodatkowego miejsca, a umożliwiają dekorowanie i zagospodarowanie ścian.

Najczęściej stosowane są krótkie lampy, usytuowane tuż nad sufitem. Ten zabieg również sprawia, że pomieszczenie wydaje się być większe, niż w przypadku nisko opuszczonych lamp. Najczęściej taki zabieg stosowany jest z rozproszeniem źródeł światła czyli zastosowaniu wielu różnych lamp.

W przypadku stolików kawowych czy niektórych mebli dekoracyjnych rekomendowane jest wykorzystanie przezroczystych blatów lub delikatnych konstrukcji. Meble sprawiają wrażenie mniej widocznych, a przez to nie czujemy się zagraceni wyposażeniem.

Warto również rozważyć zakup mebli na kółkach, które pozwolą w przyszłości na łatwe zaadaptowanie przestrzeni do ewentualnych potrzeb