Kuchnia na wymiar – co warto wiedzieć?

Właściwe zaprojektowanie kuchni oznacza bezpieczeństwo użytkowników, ale również funkcjonalność, ergonomię i stylowość.

W końcu coraz częściej nie jest to tylko przestrzeń przygotowania i spożywania posiłków. Również to miejsce pracy i spotkań. We współczesnym budownictwie mieszkaniowym kuchnie najczęściej są połączone z salonem. Oznacza to, że bez względu na to, jak często gotujemy, to kuchnia z salonem stanowią serce mieszkania. Dlatego warto zadbać nie tylko o design, ale również o odpowiednią wentylację.

Co więcej, wykonanie kuchni na wymiar umożliwia maksymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni i zastosowanie rozwiązań, które odpowiadałyby naszym potrzebom. Dlatego podczas aranżacji kuchni kluczowy jest plan i projekt wnętrza. O czym należy pamiętać, planując zabudowę kuchenną? Jak przygotować się do planowania kuchni na wymiar? W poniższym wpisie znajdziecie odpowiedzi na kluczowe pytania odnośnie projektowania kuchni na wymiar.

Jaki wybrać kształt dla funkcjonalnej kuchni?

W największym stopniu układ zabudowy kuchennej jest zależny od przestrzeni mieszkania. Mając na uwadze wielkość i ustawność pomieszczenia możemy zaplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów kuchni. Najpopularniejsze układy to kuchnia prosta (tzw. litera I), z wyspą kuchenną lub półwyspem, w kształcie litery L (tzw. otwarta), w kształcie litery U oraz zabudowa dwurzędowa.

Kuchnia z wyspą może okazać się świetnym rozwiązaniem, jeśli w mieszkaniu nie ma w planach osobnego stołu wolnostojącego. Wtedy wyspa może pełnić nie tylko funkcję jadalną, ale wewnątrz zabudowy mogą znajdować się dodatkowe szuflady. Jest to korzystne rozwiązanie w sytuacji, gdy nie ma w mieszkaniu wystarczająco miejsca na górne szafki.

Z kolei kuchnia dwurzędowa bądź U-kształtna może okazać się najlepszym rozwiązaniem w przypadku gdy kuchnie są osobnym pomieszczeniem i mamy możliwość zagospodarowania wszystkich ścian. Taka kuchnia sprawdza się również gdy salon jest większych rozmiarów. Blaty robocze po dwóch stronach kuchni są niezwykle praktyczne i ułatwiają codzienne gotowanie.

Jak prawidłowo rozplanować układ wyposażenia i wymiary mebli?

W każdym z powyższych układów możemy zastosować zasadę trójkąta roboczego, czyli odpowiednie zlokalizowanie poszczególnych mebli i urządzeń, poprawiające ergonomię pracy. Pomiędzy lodówką, zlewozmywakiem i piekarnikiem zachowane są proporcjonalne odcinki, sprawiając, że łatwiej nam funkcjonować podczas codziennych obowiązków. Wszystko, co potrzebne podczas gotowania, pieczenia czy sprzątania jest obok siebie. Przyjmuje się, że ramiona trójkąta roboczego mieszczą się w przedziale 120-210 cm (między lodówką a zlewozmywakiem i zlewozmywakiem a płytą grzewczą/piekarnikiem) oraz 120-270 cm (między lodówką a płytą grzewczą/piekarnikiem). Właśnie pomiędzy tymi odcinkami usytuowane powinno być AGD. Uwzględnienie zasady trójkąta roboczego pozwoli zaoszczędzić gotującym sporo czasu i energii. Właściwe i ergonomiczne rozplanowanie kuchni wymaga nie tylko czasu, ale przede wszystkim wiedzy i doświadczenia. Najlepiej w tej roli sprawdzają się profesjonaliści, czyli architekci, którzy znają sposoby interakcji użytkowników z wyposażeniem.

W SaniWell każde z wnętrz jest projektowane przez architektów i projektantów. Następnie nasza firma odpowiada za wykończenie, umeblowanie i wyposażenie mieszkania. Oddawane wnętrza są gotowe do zamieszkania. Podczas wymiarowania i rysowania zabudowy kuchennej uwzględniane są indywidualne cechy jak wzrost, ale też przyzwyczajenia i potrzeby użytkowników. W końcu niektórzy z nas gotują bardzo dużo i często, inni wolą mieć miejsce do pracy w kuchni, dla pozostałych może być ważny design, a dla niektórych istotna jest ilość miejsca do przechowywania. Co więcej, są również klienci, dla których wszystkie z wymienionych wytycznych są równie istotne. Dlatego rola architekta w procesie planowania kuchni jest nieodzowna, natomiast za wykończenie, wykonanie mebli na wymiar i pełne wyposażenie kuchni jest odpowiedzialna nasza firma.

O czym należy pamiętać, planując kuchnię na wymiar?

Bez względu na to, czy zabudowa kuchenna miałaby zostać wykonana na wymiar, czy z gotowych modułów, planując kuchnię, warto przemyśleć jej funkcjonalność. Meble nie powinny zajmować całej przestrzeni, nawet jeśli dostępnego miejsca jest dużo. Dolne szafki są głębsze niż górne i zazwyczaj wykonywane są na głębokość blatów (tj. ok. 60 cm), natomiast głębokość górnych, w zależności od preferencji użytkowników i waha się pomiędzy 30 a 40 cm. Warto jednak zaznaczyć, że górne szafki nie mogą być zbyt głębokie, gdyż utrudniają dostęp do blatu roboczego.

Zaprojektowanie szafek podwieszanych na wymiar ułatwia magazynowanie naczyń, narzędzi kuchennych i sprzętu.

Warto jednak wcześniej przemyśleć, co dokładnie będzie przetrzymywane na konkretnych półkach. Szafki zostaną odpowiednio dopasowane wymiarami i w tym wypadku rola architekta w procesie planowania kuchni jest dość istotna. Jednak kuchnia to nie tylko meble, ale również oświetlenie. Temat oświetlenia opisaliśmy w osobnym wpisie dostępnym tutaj.

Warto również pamiętać o wspomnianej wcześniej wentylacji. Na rynku są dostępne pochłaniacze m.in.: podszafkowe i wyspowe, które odprowadzają powietrze do komina albo okapy z filtrami węglowymi, które oczyszczają powietrze i wtłaczają je ponownie do kuchni. Podczas wyboru pochłaniacza istotna jest dostępna przestrzeń i budżet.

Co więcej, niektóre okapy są zintegrowane z płytą grzewczą i działają symultanicznie. Sterowanie odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej albo systemu smart home.

Usługa “wchodzisz i mieszkasz”, czyli więcej niż pod klucz.

W SaniWell projektujemy i wykańczamy wnętrza, tak aby były one gotowe do zamieszkania. Oznacza to, że klienci nie odpowiadają za zakup towarów i koordynację zamówień, nadzór nad pracami wykończeniowymi, montażem wyposażenie i mebli, w tym gotowych i na wymiar. Odpowiadamy za cały proces zakupowy i projektowo-wykonawczy. Finalnie jest mieszkanie w pełni wykończone, wyposażone i umeblowane. Więcej naszych realizacji znajdą Państwo na naszej stronie.

Call Now Button