fbpx

Czym jest smart home i jakie korzyści dostarczają mieszkańcom systemy inteligentnego domu?

Coraz więcej osób dostrzega funkcjonalność systemów inteligentnego domu, a urządzenia smart stają się coraz bardziej dostępne i popularne. Co więcej, wybór inteligentnych rozwiązań dla przestrzeni domowej jest bardzo szeroki i warto się zastanowić, czego dokładnie szukamy.

Na początek należy zaznaczyć, że na smart home składa się nie tylko narzędzie, czyli komponenty funkcjonalne (takie jak gniazda, oświetlenie czy ogrzewanie), ale również system sterowania, z którym narzędzia są połączone. W praktyce oznacza to, że sterowanie poszczególnymi sprzętami i ustawieniami domu może być możliwe z poziomu jednego pilota czy smartfona. Niektóre programy umożliwiają personalizowanie ustawień i rozpoznają komendy głosowe, dzięki czemu każdy użytkownik może przypisać odpowiednia dla siebie konfiguracje.

Na jakie możliwości warto zwrócić uwagę decydując się na inteligentne wyposażenie do domu i mieszkania?

Oprócz wszystkich funkcji, które ułatwiają domownikom życie, systemy smart mogą również komunikować o niepokojących zachowaniach, obecności gazu czy próbą włamania. Głównym założeniem systemów inteligentnego domu jest zapewnienie użytkownikom bezpieczeństwa, wygody i oszczędności. Możliwości praktycznego zastosowania systemów inteligentnego domu jest wiele: od sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i klimatyzacją przez zarządzanie zamkami, zasilaniem, czujnikami i monitoringiem aż po interakcje z asystentem głosowym.

W poniższym wpisie przedstawiliśmy korzyści wynikające z zastosowania poszczególnych funkcji smart home w swoim domu czy mieszkaniu. Warto podkreślić, że rozważając inwestycję w system inteligentnego domu należy zastanowić się jakich funkcji poszukujemy i które opcje byłyby dla naszego wnętrza. O opinię na temat systemów inteligentnego domu zapytaliśmy eksperta z firmy Grenton, Pana Marka Polita. Firma Grenton, to Polski producent, który dostarcza do 21 krajów nowoczesne rozwiązania Smart home.

“Myślenie o smart home najlepiej zacząć od ustalenia potrzeb. Pierwszy krok to lista „must have”- czyli lista wszystkich urządzeń i systemów w domu, którymi chcielibyśmy sterować systemem Smart, a następnie odpowiednie przygotowanie instalacji elektrycznej. Zweryfikujmy potrzeby pod kątem urządzeń i systemów, takich jak: klimatyzacja, wentylacja, ogrzewanie i zastanówmy się, jakie okablowanie będzie potrzebne oraz czym chcemy sterować w ramach smart home.

Drugi krok to omówienie szczegółów z instalatorem. Trzeba ustalić, jak będzie przebiegać przygotowanie instalacji elektrycznej i spięcie sterowania z systemem. Wtedy dobrze już wiedzieć, ile potrzebujemy w sumie paneli dotykowych na ścianach i które sterowniki chcemy zastąpić takimi panelami.”
*

Poniższy film przestawia realizację firmy SaniWell w standardzie “wchodzisz i mieszkasz”, w której zastosowano systemy smart home

Inteligentne oświetlenie

Pandemia przyczyniła się do zmiany sposobu i ilości czasu spędzanego w domu, a postęp technologiczny umożliwił pracę bądź naukę zdalną. Zmianom uległo również myślenie o sposobie oświetlania wnętrz: niegdyś skupiano się na jednym głównym źródle światła w pomieszczeniu, teraz na etapie projektowym zakładane jest wiele źródeł światła w pokoju, a część z nich ma charakter dekoracyjny. Systemy inteligentnego oświetlenia pozwalają na sterowanie natężeniem i barwą konkretnych lamp, dzięki czemu użytkownik może dobrać odpowiednie dla siebie światło o każdej porze dnia. Badania wskazują, że światło zimne o poranku działa pobudzająco natomiast ustawienie ciepłego barwy oświetlenia na wieczór działa na nas odprężająco. Innymi słowy, dla lepszej wydajności potrzebujemy innego światła do pracy a innego do relaksu.

Smart home umożliwia konfigurację i synchronizację całego oświetlenia do konkretnych scenerii np.: do nauki albo wieczornego kina domowego. Nowoczesne żarówki LED są energooszczędne więc stosowanie takiego oświetlenia jest zarówno ergonomiczne, jak i ekonomiczne. Czujniki ruchu mogą oświetlać wybrane pomieszczenia nocą np. czy minimalnym natężeniu jasności, co przekłada się na oszczędność i komfort użytkowników.

Marek Polit zauważa, że inteligentne oświetlenie poprawia komfort życia, bo pozwala włączyć /wyłączyć każdą lampę za pomocą smartfona, a także grupować je w tzw. sceny – kiedy chcemy zarządzać więcej niż jedną lampą i ustawić użycie ich w określonym scenariuszu. Możemy jednym przyciskiem uruchomić scenę pt. „idę spać” lub „wyjście do pracy” i wówczas zaplanowane wcześniej działania dzieją się automatycznie. Światło zostanie wyłączone, jeśli czujniki ruchu nie wykryją żadnej obecności w ciągu najbliższych 10 minut.

Sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją

Systemy inteligentnego domu pozwalają zaprogramować odpowiednią temperaturę zgodnie z upodobaniami użytkowników. Niezależnie od warunków panujących na zewnątrz, sterowanie klimatem w domu umożliwia dostosować temperaturę do odpowiedniego momentu dnia, tym samym zarządzenie klimatyzacją i ogrzewaniem staje się ekonomiczne i ekologiczne. W praktyce możemy spotkać się z sytuacją, w której pod nieobecność domowników system wyłącza ogrzewanie, które wznowi przed planowanym powrotem użytkowników. Albo wręcz przeciwnie i zgodnie z zaprogramowanym trybem, powracających do domu użytkowników przywita rześkość, sprawiając letnie wieczory jeszcze bardziej przyjemnymi.

Systemy oferowane przez firmę Grenton rozpoznają temperaturę czy nasłonecznienie panującą na zewnątrz i mogą optymalizować warunki wewnątrz każdego pomieszczenia. Smart home pozwala również na sterowanie źródłami ciepła, łącząc w jednym środowisku zarządzenia fotowoltaiką, pompą ciepła czy piecem gazowym. Sterowanie ogrzewaniem i wentylacją za pomocą systemów inteligentnego domu umożliwia kontrolowanie temperatury wewnątrz pomieszczeń, zarządzanie harmonogramem ogrzewania, dostosowanie warunków wewnątrz domu w zależności od temperatury na zewnątrz czy nawet monitorowanie jakości powietrza w mieszkaniu – to wszystko może być zarządzane bezpośrednio z aplikacji w smartfonie.

“System smart home pozwala na indywidualne sterowanie temperaturą w każdym pomieszczeniu. Ogrzewanie można swobodnie łączyć z innymi elementami, np. zamykamy drzwi, obniżamy temperaturę i wietrzymy pokój albo kiedy za oknem świeci słońce, rolety się automatycznie podnoszą, wpuszczają światło do środka i wtedy oszczędzamy na ogrzewaniu. Wszystko to odbywa się za pomocą jednego przycisku, jeśli wcześniej zaplanowaliśmy taki scenariusz. System zna temperaturę na zewnątrz i dzięki temu może regulować temperaturę w domu w odpowiedni sposób, działając analogicznie jak ogrzewanie w aucie.”*

Bezpieczny dom i smart home

Dom inteligentny to nie tylko dom ergonomiczny, funkcjonalny i ekologiczny, ale również bezpieczny. Do smart funkcji zalicza się zarządzanie zintegrowanymi systemami czujników zalania, ruchu i dymu, monitoring, a nawet kontrolowanie zamków, rolet, bramy i dopływu zasilania do konkretnych gniazdek. Inteligentne rozwiązania znajdują zastosowanie nie tylko na co dzień w swoich prywatnych domach i mieszkaniach, ale również apartamentach na wynajem, umożliwiając kontrolowanie dostępu dla lokatorów. Takie rozwiązania doskonale sprawdza się przy wynajmie krótkoterminowym, podczas którego najemca może np.: za pomocą kodu nadawać dostęp do drzwi mieszkania. System smart home komunikuje o nieproszonych gościach w ogrodzie, dzięki czemu użytkownik może zareagować nawet wtedy, kiedy jest poza domem. Czujniki informują nie tylko o obecności dymu, ale również o wysokiej wilgotności powietrza, zalaniu bądź obecności tlenku węgla.

Wszystkie te funkcje przekładają się na bezpieczeństwo i komfort domowników, nawet gdy wszyscy użytkownicy są poza domem, natomiast możliwość sterowania roletami albo wyłączenia wybranych gniazdek z dopływu zasilania oznaczenia nie tylko spokój ducha, ale również mniejsze rachunki. Sterowanie bramą, oświetleniem podjazdu przy asyście czujników parkowania sprawia, że powroty do domu są wygodniejsze i bezpieczniejsze.

“System smart home chroni przed włamaniem i zalaniem. Synchronizacja działania alarmu z roletami sprawia, że system pamięta, aby zasunąć rolety zaraz po zamknięciu drzwi wejściowych. Z kolei czujnik zalania w kuchni i łazience non stop monitoruje sytuację i w razie potrzeby odcina dopływ wody na głównym przyłączu. Inteligentny dom przydaje się też, kiedy w domu jest wymagający opieki senior. Wciśnięcie włącznika uruchomi lampkę nocną, a po przytrzymaniu dłoni chwilę dłużej, np. poinformuje, że starsza osoba pilnie potrzebuje pomocy.”*

Smart asystent

Inteligentny dom to również system, który pozwala wchodzić w interakcje ze sprzętami RTV, AGD, aplikacjami mobilnymi czy urządzeniami IoT (Internet of Things, internet rzeczy – sieć urządzeń, które umożliwiają wymianę danych bez ingerencji użytkownika). Jednym kliknięciem czy nawet komendą głosową użytkownik może sterować ulubioną muzyką, włączyć automatyczne odkurzanie, wykonać połączenie telefoniczne, otrzymać przypomnienie o planowanym wydarzeniu czy powiadomienie o zakończeniu prania ubrań. Wszystkie te operacje odbywają się zdalnie- użytkownikom pozostaje żyć wygodniej, w otoczeniu systemów, które zajmują się całą resztą.

“System Smart Home Grenton działa jak domowy asystent, który odciąża domowników w wielu codziennych obowiązkach. Łatwo współpracuje z urządzeniami typu: ekspres do kawy, odkurzacz, pralka, kosiarka czy smart tv, a możliwości integracji są praktycznie nieograniczone. Duża wygodę daje pełna personalizacja systemu i dopasowanie funkcji do potrzeb domowników. Podobnie jest z interfejsem aplikacji, dzięki której można zdalnie sterować domem. Wygląd aplikacji jest dopasowany do indywidualnych potrzeb i zwyczajów. W każdym przypadku może zostać zaprojektowany pod konkretne wymagania”*

Realizacja SaniWell wnętrza pod klucz w standardzie “wchodzisz i mieszkasz”, w której zastosowano systemy inteligentnego domu.

Standardem dla usługi “wchodzisz i mieszkasz” świadczonej przez SaniWell, jest kompleksowe wykończenie wnętrz zgodnie z założeniami z projektu wnętrza. Oznacza to, że oddawane przez SaniWell wnętrza są zaprojektowane, wykończone i w pełni umeblowane- gotowe do zamieszkania. Dostarczamy i odpowiadamy za wszystkie rozwiązania, które sprawiają, że mieszkanie staje się wygodniejsze dla użytkowników, w tym za m.in.: kino domowe, klimatyzacje, ogrzewanie podłogowe czy systemy inteligentnego domu.

Korzyści i oszczędności, które dostarczają systemy smart home w twoim domu

Nowoczesne systemy inteligentnego domu pozwalają zarządzać narzędziami i funkcjami, które zwiększają komfort i bezpieczeństwo użytkowników. Czujniki dymu, tlenku węgla, symulatory obecności czy monitoring składają się na spokój domowników, a takie rozwiązania jak sterowanie ogrzewaniem, roletami czy oświetleniem przekładają się na oszczędność energii elektrycznej. Oznacza to, że właściwie skonfigurowany smart home wpływa na ergonomię, ekonomię i ekologię naszego domu. Systemy oświetlenia, kina domowego i audio zadbają o odpowiedni klimat w momencie, gdy użytkownik będzie chciał zaznać chwili relaksu, a sieć inteligentnych urządzeń ułatwia komunikację i zarządzanie codziennymi obowiązkami. To wszystko jest dostępne na wyciągnięcie ręki, bezpośrednio z aplikacji w smartfonie.

Jakie typy urządzeń smart home cieszą się największą popularnością?

Zgodnie z opinią ekspertów z firmy Grenton, to najchętniej wybierane elementy systemu smart home to: rolety, ogrzewanie i oświetlenie. Warto brać je pod uwagę zarówno, kiedy mamy w planach budowę domu, jak i kiedy przymierzamy się do kupna mieszkania. Im więcej rzeczy uwzględnimy na samym początku, tym łatwiej będzie zaplanować cały proces instalacji i np. ominie nas kucie ścian, kiedy będziemy chcieli dodać jeszcze jeden włącznik światła.

*Materiał powstał przy współpracy z firmą Grenton. Autorem komentarzy jest Pan Marek Polit.