fbpx

Co decyduje o cenie wykończenia mieszkania? Co warto wiedzieć o ekonomicznych rozwiązaniach pod klucz?

Intensywnie rozpoczęliśmy rok 2021 a najbliższe miesiące zapowiadają się jeszcze bardziej pracowicie. Akurat taka kolej rzeczy nas cieszy, bo najlepiej się nam działa kiedy mamy ręce pełne roboty. Zakończyliśmy kolejne mieszkania pod klucz w standardzie “wchodzisz i mieszkasz” a wśród nowych realizacji znalazły się m.in.: wnętrza o standardzie ekonomicznym, gdyż poza prestiżowymi apartamentami realizujemy również mieszkania o niższym budżecie.

W poniższym wpisie postanowiliśmy się przyjrzeć czynnikom, rozwiązaniom i materiałom, które wpływają na ostateczny koszt wykończenia i rozróżniają inwestycję luksusową od wykończenia bardziej ekonomicznego. Oczywiście luksus jest pojęciem względnym i dlatego w naszej usłudze “wchodzisz i mieszkasz” skupiamy się na indywidualnych potrzebach i preferencjach użytkowników. Innymi słowy: wnętrza, które są projektowane a następnie wykańczane są wynikiem gustów, priorytetów i możliwości finansowych naszych Klientów.  

Rozwiązania omawiane w tym artykule dotyczą opcji ekonomicznych dla wnętrz w standardzie “wchodzisz i mieszkasz”, które mieliśmy okazję wykonać. Oznacza to, że pomimo niższego budżetu,  przedstawione mieszkania zostały zaprojektowane, wykończone zgodnie z projektem a następnie umeblowane. Zgodnie z ideą usługi “wchodzisz i mieszkasz”, zostały przygotowane do zamieszkania.

Elementy determinujące cenę wykończenia mieszkania. Co decyduje o koszcie wykończenia mieszkania pod klucz?

Okazuje się, że niemalże do każdego produktu możemy znaleźć droższą i tańszą alternatywę. Myśląc o kosztach wykończenia mieszkania pod klucz dobrym przykładem obrazującym różnice w kosztach jest telewizor. Pozornie zwykłe urządzenie możemy kupić w najróżniejszych konfiguracjach. O koszcie urządzenia decyduje nie tylko wielkość matrycy, ale też rok produkcji, producent, zastosowana technologia wyświetlania obrazu itd. Na przykładzie telewizora można zaobserwować zależność, że każdy produkt może wpływać na cenę ostateczną wykończenia mieszkania, domu czy apartamentu. 

Przykład telewizora pozwala zaobserwować różne podejścia do wykańczania wnętrz: dla jednego klienta cena urządzenia może okazać się sprawą drugorzędną, gdyż klient zainteresowany jest konkretnym modelem o jasno określonych parametrach, natomiast inny klient może mieć mniejsze oczekiwania względem telewizora, gdyż większy budżet woli przeznaczyć na pozostałe materiały i elementy wyposażenia. 

Omawiany telewizor obrazuje skalę różnic w myśleniu o wykończeniu i kosztach z nimi związanymi. W SaniWell naszą usługę realizujemy kompleksowo, uwzględniając potrzeby i możliwości finansowe inwestorów. Oddawana przez nas mieszkania są wykończone, urządzone i w pełni umeblowane co w praktyce oznacza, że są gotowe do zamieszkania. Nasza usługa skierowana jest do osób, które nie mają czasu i nie chcą nadzorować prac remontowo-budowlanych, samodzielnie szukać stolarza by zrobił kuchnie czy szafę w zabudowie, zajmować się dowozem ze sklepu mebli gotowych wraz z ich wnoszeniem i skręcaniem.  

Proces remontowo-budowlany i wykończeniowy jest całością działań, która wymaga wiedzy technicznej, znajomości rozwiązań konstrukcyjnych i materiałów. Warto więc mieć na uwadze doświadczenie wykonawcy, któremu powierza się realizację wnętrza. W końcu korzystając z usług wykańczania mieszkania chcemy mieć gwarancję jakości i pewność, że poszczególne prace zostały wykonane prawidłowo. 

Wracając do przykładu telewizora, każdy z elementów wyposażenia ma swoją klasę i cenę – w zależności od potrzeb i możliwości, ostateczny koszt wykończenia i wyposażenia mieszkania będzie całkowicie różny i jest zależny od klasy sprzętów, ilości modyfikacji czy jakości materiałów. 

W takim razie w jaki sposób można oszacować orientacyjne koszty wykończenia mieszkania pod klucz w standardzie, który pozwala od razu w nim zamieszkać? Poniżej przygotowaliśmy zestawienie produktów i rozwiązań, które w mniejszym bądź większym stopniu wpływają na ostateczny koszt wykończenia.

Przykład ekonomicznego wykończenia pod klucz w standardzie “wchodzisz i mieszkasz” – Projekt Barska

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wyposażenia łazienki? 

Są marki utożsamiane z luksusem, które w swoich produktach skupiają się na wysokiej jakości materiałach, designerskim kształcie czy zaawansowanej technologii. W przypadku armatury łazienkowej jest to np.: Hansgrohe Axor, Villeroy&Boch i Huppe to marki, które stosujemy przy prestiżowych realizacjach w standardzie “wchodzisz i mieszkasz”. 

Wielu producentów ma w swojej ofercie serie, które są bardziej przyjazne cenowo. Są to produkty dobrej jakości, które zostaną z użytkownikiem na dłuższy okres. W końcu myśląc o wykończeniu mieszkania mierzymy tą inwestycję w latach i chcemy, aby zastosowane materiały i produkty służyły nam możliwie najdłużej. Warto więc nie sięgać po możliwie najtańsze (marketowe) rozwiązania, ale zorientować się na urządzenia i materiały sprawdzonych marek, takich jak m.in.: Ceramika Geberit, Omnires, Radaway czy produkty firmy Roca.

Na cenę wykończenia łazienki wpływają również ewentualne przesunięcia bądź modyfikacje sieci hydraulicznych, np.: przenoszenie punktu pod stelaż WC czy instalowanie odpływu liniowego. Chcąc zminimalizować dodatkowe koszty wykończenia łazienki można próbować dopasować wyposażenie i armaturę do istniejących przyłączy. Z drugiej strony instalowanie odpływu liniowego wraz z ścianką Walk-in, oferowanego przez m.in. Radaway, znacząco podnosi klasę wykończenia sprawiając, że łazienka wygląda nowocześnie. Jednak takie zmiany i dodatki wpływają na cenę m2 prac remontowo-budowlanych. 

Jakie są koszty związane z montażem podłóg i drzwi? Co warto wiedzieć o flizowaniu?

Przeglądając gazetkę popularnego marketu budowlanego można trafić na reklamę, w której koszt metra kwadratowego panelu podłogowego wynosi parędziesiąt złotych. Jednak przemnożenie ceny materiału przez ilość metrów naszego mieszkania nie jest jedynym kosztem, z którym musimy się liczyć. Do kosztów wykończenia podłóg należy również uwzględnić m.in.: folię i matę paroizolacją, kleje montażowe, masę akrylową i listwy przypodłogowe i listwy dylatacyjne. Do tego wszystkiego dochodzą koszty montażu, z którymi musimy się liczyć- chyba, że planowaliśmy montaż wszystkich wymienionych elementów na własną rękę. 

Laminowane panele podłogowe są najtańszym rozwiązaniem w porównaniu z wysokiej klasy naturalną deską podłogową czy nowoczesnym materiałem winylowym, który doskonale znosi próbę czasu. Tutaj przykład telewizora analogicznie obrazuje różnice w kosztach wykończenia, gdyż możemy szukać oszczędności decydując się na panel laminowany, jednak należy pamiętać, że jest to materiał mniej trwały niż np.: klejona deska drewniana czy podłoga winylowa montowana w systemie click (pływającym) lub klejona.

W przypadku drzwi sytuacja jest bardzo podobna, gdyż kolorowe reklamy marketów budowlanych przedstawiają koszty związane z drzwiami tylko cząstkowo. Najczęściej cena drzwi jest utożsamiana z kosztem skrzydła drzwiowego, które nie stanowi nawet połowy kosztu całkowitego. Otóż skrzydło należy na czymś zamontować i w tym celu należy zakupić ościeżnicę, a przy najtańszych rozwiązaniach również i dodatkowe opaski maskujące. Potrzebne będą również klamki, a po zamontowaniu skrzydła należy również je wyregulować. 

Niska cena marketowych produktów najczęściej przekłada się na niższą jakość wykonania skrzydła czy zawiasów. 

W świecie podłóg, drzwi i płytek również panuje zasada telewizora – ceny produktów są najróżniejsze, w zależności od marki, jakości materiału jak i zastosowanego wzoru i technologii. Na koszt związany z flizowaniem wpływa m.in.: sposób układania płytek (w tym również wzór) i wielkość płytek. Dla oszczędności płytki w łazience mogą zostać położone tylko do wysokości opaski drzwiowej, albo zamiast szlifowania pod kątem 45 stopni można wykończyć narożniki listwą. Są to z pewnością rozwiązania budżetowe, które w znaczący sposób wpływają na estetykę pomieszczenia. 

Tutaj również dobierając produkty wykończenia nie warto sięgać po najtańsze opcje, gdyż w naszej opinii niskiej cenie często towarzyszy niska jakość. Szukając ekonomicznych opcji lepiej sięgnąć przyjazne cenowo serię np. polskich producentów ceramiki, jak np.: Cersanit, Paradyż, Tubądzin czy Ceramica Limone. Są to sprawdzeni producenci rodzimego rynku, których produkty zostaną z użytkownikiem na lata. 

Przykład ekonomicznego wykończenia pod klucz w standardzie “wchodzisz i mieszkasz” – Projekt Barska

Co jeszcze warto wiedzieć o wykańczaniu mieszkania? Dlaczego projekt wnętrza jest kluczowy w usłudze pod klucz?

Jak można wywnioskować z przedstawionego powyżej wpisu, na koszt wykończenia składa się wiele czynników a stosowane produkty i materiały zawsze mogą mieć (mniej bądź bardziej) zbliżoną opcję alternatywną, której cena będzie odpowiednia niższa bądź wyższa. Dla wszystkich zainteresowanych kosztami wykończenia mieszkania przygotowaliśmy kalkulator umożliwiający orientacyjne oszacowanie kwoty związanej z pełnym wykończeniem. Kalkulator składa się z ponad stu pozycji, w tym m.in.: prac remontowo-budowlanych, farb ściennych, płytek, elementów wyposażenia łazienki, baterii kuchennej, zestawu mebli kuchennych i oświetlenia, sofy i telewizora. Decydując się na współpracę z SaniWell jesteśmy odpowiedzialni za wszystkie wymienione produkty, materiały, prace i montaż urządzeń a oddawane przez nas wnętrza są gotowe do zamieszkania.

Z pomocą w szacowaniu kosztów przychodzi projektowanie wnętrz, które m.in.: z uwagi na kompleksowość pozwala na wiarygodne określenie kosztów wykończenia. Projekt wnętrz zakłada wszelkie przebudowy, zmiany elektryczne i hydrauliczne, układ płytek, rozmieszczenie oświetlenia, konstrukcje mebli na wymiar (z układem półek i szuflad) oraz propozycję aranżacji wnętrza, które zostaje zwizualizowane w 3D.

Klient zyskuje pewność co do finansów, wie jak mieszkanie będzie wyglądać, nie martwi się o prace remontowo-budowlane, logistykę zakupów i sprzątanie. Przyjemność z posiadania mieszkania sprowadza się do usługi “wchodzisz i mieszkasz”, w której po zaakceptowanym projekcie i kosztorysie, klient nie musi robić nic a mieszkanie zostanie wykończone zgodnie z oczekiwaniami. To proste- wchodzisz i mieszkasz! 

Co również warto mieć na uwadze zlecając wykończenie mieszkania? Na kim spoczywa odpowiedzialność za wykańczane wnętrza?

Klient, który decyduje się na korzystanie z usługi pod klucz w standardzie “wchodzisz i mieszkasz” nie zajmuje się złożonym procesem organizacyjnym i logistycznym, zamówieniami towarów i nadzorowaniem prac remontowo-budowlanych, natomiast zyskuje dodatkowy czas i spokój, gdyż nie zajmuje się montażem produktów, w tym m.in.: oświetlenia czy skręcaniem mebli. Co również jest ważne, osoba, która decyduje się na usługę “wchodzisz i mieszkasz” powierza swoje wnętrze specjalistom z branży, więc nie musi dodatkowo się dokształcać z zagadnień okołobudowlanych.

Wykańczanie wnętrz jest dziedziną, w której wieloletnia praktyka przekłada się na wysoką jakość i gwarancję. Oznacza, to klient zyskuje pewność, że np.: podłoga i urządzenia podtynkowe są zamontowane prawidłowo, a oświetlenie i punkty zasilania są właściwie rozplanowane. Decydując się na samodzielne wykończenie odpowiedzialność za wykonanie prac spoczywa na własnych barkach.

Warto również odnotować, że powierzając wykończenie jednej firmie, klient zyskuje mieszkanie zaprojektowane, wykończone i w pełni wyposażone, natomiast odpowiedzialność za wszystkie prace spoczywa na wykonawcy. Decydując się na współpracę z SaniWell, zaangażowanie inwestora ogranicza się do aktywnego udziału w procesie projektowania wnętrza, za całą resztą odpowiedzialna jest nasza firma.

Przykład ekonomicznego wykończenia pod klucz w standardzie “wchodzisz i mieszkasz” – Projekt Bronowice

SaniWell – wchodzisz i mieszkasz – wnętrza pod klucz w Krakowie. Usługi projektowo-wykonawcze i budowlano-remontowe