fbpx

Domy z bali drewnianych – co warto wiedzieć o budowie domów z bali? 

Domy z bali nie są już wyłącznie pomysłem na miejsce wypoczynku. Uniwersalność, powrót do naturalnych materiałów, tradycyjny charakter i szybkość realizacji domu z bali to jedne z wielu atutów takich konstrukcji. Sprawdź, co warto wiedzieć o domach z bali.

Czym różnią się domy z bali od domów stawianych metodą murowaną? 

Domy z bali są to drewniane konstrukcje złożone z bali pełnych, klejonych i warstwowych. Są to główne budulce domu, którym zawdzięczana jest nazwa. Domy z bali drewnianych należą do tradycyjnego budownictwa Suwalszczyzny, Podlasia, niektórych części Lubelszczyzny czy regionów górskich. Stanowią element dobrze znanego krajobrazu, który utożsamiamy z tradycyjnym pejzażem. Podczas projektowania, wznoszenia i wykańczania domu z bali należy również uwzględnić naturalne dla drewnianych konstrukcji osiadanie.  

Jakie są zalety domów z bali? 

Główne zalety domów z bali wynikają z głównego budulca czyli drewna. To naturalny materiał posiadający zdolności regulacji wilgotności i akumulacji ciepła. W praktyce oznacza to, że w letnie upały utrzymuje przyjemną temperaturę, a zimą chroni przed mrozem. Co więcej, po zainstalowaniu odpowiednich systemów grzewczych domy z bali drewnianych stają się nie tylko domkami letniskowymi, ale całorocznymi i w pełni funkcjonalnymi domami. Dlatego właśnie m.in.: stosunkowo niskie koszty eksploatacji domów z bali sprawia, że stają się one coraz popularniejszym i chętniej wybieranym rozwiązaniem.

Warto zaznaczyć, że dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów domy z bali są ekologiczne. Co więcej, domy z bali to również tradycyjny, ponadczasowy design, który w ostatnim czasie ponownie zyskuje na popularności. Przy decyzji o budowie domów z bali istotny jest również szybki czas realizacji, o czym napisaliśmy w kolejnym punkcie. 

Budowa domu z bali- co warto wiedzieć? 

Domy z bali mogą zostać zbudowane w zaledwie kilku tygodni. Wszystko zależy od wielkości projektu, sposobu montażu i przygotowania do instalacji. Współczesne domy z bali są wcześniej prefabrykowane, a poszczególne komponenty numerowane i opisywane, co ułatwia i usprawnia proces budowy. Co jest istotne, w odróżnieniu do konstrukcji murowanej, dom z bali nie wymaga tzw. prac mokrych, a więc wystarczy wylać fundament. 

Przyjmuje się, że bale do 10 cm grubości wymagają dodatkowej warstwy termoizolacyjnej, natomiast w przypadku bali o grubości przekraczającej 20 cm, to bale same w sobie stanowią wystarczającą ochronę i izolację. Co korzystnie przekłada się na rachunki za ogrzewanie.  W Polsce najczęściej do budowy domów stosowane są świerki, sosny i jodły. Dla współczesnych domów z bali szacowana żywotności konstrukcji wynosi nawet do 200 lat. 

Osiadanie domów z bali.

Naturalne materiały budulcowe sprawiają, że domy z bali osiadają na przestrzeni lat użytkowania. Dom wykonany z bali mokrych może osiągać nawet do 5 lat, natomiast konstrukcja wzniesiona z bali klejonych nie osiada prawie w ogóle. Dlatego istotne jest zapewnienie elementom “nieosiadającym” odpowiedniej przestrzeni i luzu. Są to m.in.: okna czy drzwi, które wymagają zapasu przestrzeni właśnie pod osiadanie się budynku. 

Wykończenie wnętrz pod klucz domów z bali

Zupełnie jak każdy dom, to taki wykonany z bali również wymaga wykończenia wnętrz. Pierwszym pytaniem, które prowadzi do dalszych rozważań, jest sposób na wyprowadzenie instalacji. Pomimo tradycyjnego charakteru domu, część osób decyduje się nie ukrywać instalacji, co nadaje wnętrzom bardziej surowego, niemalże industrialnego klimatu.

Do rozplanowania są sypialnie, salon z kuchnią, zabudowa wiatrołapu, a wszystko to w następnej kolejności musi zostać wykończone i wyposażone. Firma SaniWell zajmuje się kompleksowym wykończeniem domów, również takich z bali. Odpowiadamy za cały proces projektowo-wykonawczy, a naszym klientom pozostaje cieszyć się z wymarzonego wnętrza od początku współpracy z naszą firmą. Skontaktuj się z nami i dowiedź się więcej o naszej ofercie projektowania i wykańczania wnętrz domów z bali.

Nowoczesny dom z bali 

Pomimo tradycyjnego charakteru domu z bali coraz częściej budynki są uwspółcześniane dzięki m.in.: zastosowaniu nowoczesnej technologii, designerskiego wyposażenia czy systemom smart home. Co więcej, na dachach domów z bali instalowane są panele fotowoltaiczne, a woda opadowa jest gromadzona w zbiornikach.